Art.  161 kk  [Narażenie człowieka na zarażenie]

§  1.    Kto, wiedząc, że jest zarażony wirusem HIV, naraża bezpośrednio inną osobę na takie zarażenie,

podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§  2.    Kto, wiedząc, że jest dotknięty chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu, naraża bezpośrednio inną osobę na zarażenie taką chorobą,

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§  3.    Jeżeli sprawca czynu określonego w § 2 naraża na zarażenie wiele osób,

podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§  4.    Ściganie przestępstwa określonego w § 1 i 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Przedmiotem ochrony powyższego przepisu jest życie i zdrowie ludzkie. Przestępstwo stypizowane w art. 161 k.k. jest przestępstwem indywidualnym, które może być popełnione wyłącznie przez osobę zarażoną wirusem HIV, dotkniętą chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu.

Przepis będzie miał zastosowanie do tych stanów faktycznych, w których nie nastąpi zarażenie. Jeżeli sprawca doprowadzi do zarażenia, wówczas zastosowanie będzie miał przepis art. 156 § 1 pkt 2 k.k.  Uregulowane w art. 161 k.k. przestępstwo ma charakter skutkowy. Skutkiem jest narażenie na konkretne, bezpośrednie niebezpieczeństwo zarażenia. Zachowanie sprawcy nie musi polegać na obcowaniu płciowym. Każde zachowanie, które będzie pozostawać w związku przyczynowo skutkowym ze skutkiem w postaci narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo zarażenie, może być kwalifikowane na podstawie art. 161 k.k.

Przyjąć należy, że art. 161 k.k. nie może mieć zastosowania w odniesieniu do sytuacji, w których osoba niezarażona, swoim zachowaniem naraża drugą osobę na zarażenie tą chorobą.

COVID-19 – ustawą z dnia 31 marca 2020 roku o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 568 ze zm.), dokonano zmiany w art. 161 k.k., wprowadzając do niego ścigany z urzędu tym kwalifikowany przestępstwa (§ 3),  który odnosi się do tych stanów faktycznych, w których dochodzi do narażenia wielu osób na bezpośrednie niebezpieczeństwo zakażenia.

adwokat Patrick Wilhelmsen, tel. 508-920-164, Kancelaria Adwokacka, ul. Rozbrat 34/36 lok. 95, 00-429 Warszawa.

Kancelaria Adwokacka Patrick Wilhelmsen

Lokalizacja: Rozbrat 34/36 lok. 95, 00 – 429 Warszawa

Filia w Piasecznie: Zaleśna 20, 05-502 Piaseczno

508 920 164

adwokat@wilhelmsen.com.pl