Art.  160 kk  [Narażenie człowieka na niebezpieczeństwo]

 

§  1.    Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§  2.    Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§  3.    Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§  4.    Nie podlega karze za przestępstwo określone w § 1-3 sprawca, który dobrowolnie uchylił grożące niebezpieczeństwo.

§  5.    Ściganie przestępstwa określonego w § 3 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Omawiane przestępstwo, we wszystkich postaciach należy do kategorii narażenia na konkretne niebezpieczeństwo. Ma charakter skutkowy, gdzie skutkiem jest zaistnienie obiektywnie możliwego niebezpieczeństwa utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, p (por. postanowienie Sądu Najwyższego z 26 stycznia 2016 r., sygn. akt V KK 342/15).

Narażenie na niebezpieczeństwo musi być bezpośrednie, co oznacza, że w musi cechować się konkretnym, realnym i natychmiastowym zagrożeniem dla życia albo zdrowia ofiary. Dlatego nie będzie stanowić „bezpośredniego” narażenia sytuacja, w której spowodowanie niebezpieczeństwa uzależnione będzie od podjęcia dodatkowych działań. W orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjęto, że „narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo” może przybrać postać zwiększenia zagrożenia już istniejącego (Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 14 lipca 2011 r., sygn. akt III KK 77/11).

Przestępstwo stypizowane w § 2 tym różni się od typu podstawowego, że na sprawcy ciąży szczególny obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo. Osoba, na której ciąży szczególny obowiązek opieki jest gwarantem nienastąpienia skutku, co oznacza, że przestępstwo to w większości przypadków będzie popełniane przez zaniechanie. Przez szczególny obowiązek opieki należy rozumieć obowiązek wynikający z przepisów prawnych, tj. obowiązek prawny. Obowiązek taki ciąży przykładowo na rodzicach dziecka i opiekunie osoby ubezwłasnowolnionej.

W § 3 uregulowany został typ uprzywilejowany, które przewiduje niższe zagrożenie karą, jeżeli sprawca działał nieumyślnie. Typ ten jest ściany na wyłącznie na wniosek pokrzywdzonego (§ 5)

Ustawodawca przewidział także możliwość uniknięcia odpowiedzialności karnej przez sprawcę, które wprawdzie naraża inną osobę na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, lecz swoimi działaniami spowodował, że niebezpieczeństwa ustało.

adwokat Patrick Wilhelmsen, tel. 508-920-164, Kancelaria Adwokacka, ul. Rozbrat 34/36 lok. 95, 00-429 Warszawa.

Kancelaria Adwokacka Patrick Wilhelmsen

Lokalizacja: Rozbrat 34/36 lok. 95, 00 – 429 Warszawa

Filia w Piasecznie: Zaleśna 20, 05-502 Piaseczno

508 920 164

adwokat@wilhelmsen.com.pl