Art.  155.  [Nieumyślne spowodowanie śmierci]

Kto nieumyślnie powoduje śmierć człowieka,

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Przestępstwo nieumyślnego spowodowania śmierci, podobnie jak zbrodnia zabójstwa (art. 148 § 1 k.k.), chroni dobro jakim jest życie człowieka. Pomimo tożsamego przedmiotu ochrony, elementem różnicującym występek nieumyślnego spowodowania śmierci od zbrodni zabójstwa, jest tzw. strona podmiotowa, a więc stosunek psychiczny sprawcy do popełnianego czynu. Dla przyjęcia, że sprawa popełnił zbrodnię zabójstwa, niezbędne jest ustalenie, że sprawca miał zamiar (bezpośredni albo ewentualny) pozbawienia ofiary życia, bowiem zamiar stanowi immanentną cechę przypisania sprawcy umyślności zachowania. Jeżeli sprawca nie miał zamiaru spowodowania śmierci ofiary, wówczas można mówić co najwyżej o nieumyślnym spowodowaniu śmierci.

Aby można było przypisać sprawcy odpowiedzialność za nieumyślne spowodowanie śmierci, konieczne jest ustalenie, że choć sprawca nie miał zamiaru spowodowania śmierci, spowodował ten skutek wobec niezachowania reguł ostrożności wymaganej w danych okoliczności oraz, że skutek ten przewidywał albo mógł przewidzieć.

Ocena, czy doszło do naruszenia reguł ostrożności sprowadza się do oceny zdolności przewidywania i ogólnego obowiązku dbałości o życia ludzkie lub przewidywania skutków, przy czym w niektórych przypadkach reguły ostrożności mogą wynikać norm prawnych, które niekiedy mogą stawiać wyższe od przeciętnych wymagania. Zachowanie sprawcy (działanie lub zaniechanie) musi pozostawać w związku przyczynowo – skutkowym ze śmiercią człowieka. Ustalenie, że prawidłowe postępowanie sprawcy (zgodne z oczekiwanym wzorem), pozwoliłoby na uniknięcie śmiertelnego skutku, stanowi podstawę do uniewinnienia oskarżonego.

Dodać należy, że śmiertelny skutek musi być przez sprawcę indywidualnie przewidywalny w danych okolicznościach. Brak możliwości przewidzenia skutku powoduje, że nie można sprawcy przypisać nawet nieumyślności.

adw. Patrick Wilhelmsen, tel. 508-920-164, Kancelaria Adwokacka, ul. Rozbrat 34/36 lok. 95, 00-429 Warszawa.

Kancelaria Adwokacka Patrick Wilhelmsen

Lokalizacja: Rozbrat 34/36 lok. 95, 00 – 429 Warszawa

Filia w Piasecznie: Zaleśna 20, 05-502 Piaseczno

508 920 164

adwokat@wilhelmsen.com.pl