Art.  130.  [Szpiegostwo]

§  1. Kto bierze udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej,podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§  2. Kto, biorąc udział w obcym wywiadzie albo działając na jego rzecz, udziela temu wywiadowi wiadomości, których przekazanie może wyrządzić szkodę Rzeczypospolitej Polskiej,podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

§  3. Kto, w celu udzielenia obcemu wywiadowi wiadomości określonych w § 2, gromadzi je lub przechowuje, wchodzi do systemu informatycznego w celu ich uzyskania albo zgłasza gotowość działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej,podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§  4. Kto działalność obcego wywiadu organizuje lub nią kieruje,podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności.

Powyższy przepis określa przestępstwo szpiegostwa. Istotą przestępstwa szpiegostwa w typie podstawowym (§ 1) polega na braniu udziału w obcym wywiadzie. Chodzi o jakikolwiek przejaw uczestnictwa w obcym wywiadzie pod warunkiem, że odbywa się to przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.

Działania sprawcy mogą m.in. polegać na obserwacjach, werbowaniu agentów, podrabianiu dokumentów, obsłudze obcego wywiadu, pełnieniu funkcji łącznika, udostępnianiu miejsca lub technologii w celach wywiadowczych, o ile działania te podejmowane są na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.

Do popełnienia przestępstwa szpiegostwa wymaga się, aby działania podejmowane były przez sprawcę w sposób świadomy. Oznacza to, że musi on mieć świadomość, że jego działania podejmowane są na rzecz obcego wywiadu. Wydaje się, że sprawca powinien należeć do struktur obcego wywiadu, choć w doktrynie spotkać się można z odrębnym stanowiskiem (por. Filar Marian (red.), Kodeks karny. Komentarz, wyd. V). Przesądza o tym pominięcie w typie podstawowym penalizacji działań polegających na działaniu na rzecz obcego wywiadu, jak uczyniono to w typie kwalifikowanym (art. 130 § 2)

Obcym wywiadem będzie instytucja albo organizacja innego państwa, do których zadań należy tajne pozyskiwanie informacji nie mających charakteru ogólnodostępnego, w celu ich ewentualnego wykorzystania w działalności politycznej, gospodarczej lub wojskowej.

adw. Patrick Wilhelmsen, tel. 508-920-164, Kancelaria Adwokacka ul. Rozbrat 34/36 lok. 95, 00-429 Warszawa.

Kancelaria Adwokacka Patrick Wilhelmsen

Lokalizacja: Rozbrat 34/36 lok. 95, 00 – 429 Warszawa

Filia w Piasecznie: Zaleśna 20, 05-502 Piaseczno

508 920 164

adwokat@wilhelmsen.com.pl