List Gończy stosowany jest w celu poszukiwania i ujęcia osoby, wobec której wydano postanowienie o tymczasowym aresztowaniu. Warunkiem wydania listu gończego, jest ukrywanie się podejrzanego. Sytuacja taka będzie występować, gdy podejrzany celowo unika kontaktu z organami procesowymi i zachodzą trudności w ustaleniu jego miejsca pobytu. Nie można natomiast uznać, że zachodzą podstawy do wydania listu gończego, jeżeli wystarczającym jest zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie osoby, której miejsce pobytu jest organom znane.

Jeżeli podejrzany ukrywa się, prokurator powinien przed wydaniem postanowienia o poszukiwaniu podejrzanego listem gończym, wystąpić do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztowania. Fakt ukrywania się podejrzanego, stanowi jedną z przesłanek tymczasowego aresztowania i co istotne, posiedzenie w tym przedmiocie może się odbyć pod nieobecność podejrzanego.

W liście gończym zamieszcza się m.in. informacje o osobie poszukiwanej, treści zarzutu, postanowieniu w przedmiocie tymczasowego aresztowania albo wyroku, jak również wezwanie każdego, kto zna miejsce pobytu poszukiwanego, do zawiadomienia o tym najbliższej jednostki Policji, prokuratora lub sądu. List gończy podlega rozpowszechnieniu. W szczególności możliwe jest jego rozesłanie, rozplakatowanie lub opublikowanie za pomocą prasy, radia, telewizji i Internetu.

W przypadku ujęcia lub stawienia się osoby ściganej listem gończym, następuje wykonanie wydanego pod nieobecność poszukiwanego postanowienia o tymczasowym aresztowaniu. Okres tymczasowego aresztowania biegnie wówczas od momentu faktycznego zatrzymania. W znaczeniu procesowym czynność ta jest zatrzymaniem, a tym samym osobie zatrzymanej należy niezwłocznie ogłosić postanowienie o przedstawieniu zarzutów oraz przesłuchać ją. Osoba zatrzymana ma prawo do nawiązania kontaktu z adwokatem albo radcą prawnym. Należy również poinformować ją o przyczynach zatrzymania, przez co należy rozumieć potrzebę poinformowania jej o wydanym pod jej nieobecność postanowieniu w przedmiocie tymczasowego aresztowania.

Z chwilą i ujęcia i zatrzymania osoby ściganej listem gończym, należy niezwłocznie doprowadzić ją do sądu, który pod nieobecność podejrzanego wydał postanowienie o jego tymczasowym aresztowaniu, celem rozstrzygnięcia przez sąd o utrzymanie, zmianie lub uchyleniu tego środka. Termin niezwłocznie należy rozumieć analogicznie jak w pozostałych przypadkach zatrzymania, a więc co do zasady w ciągu 48 godzin od chwili zatrzymania. W przypadku ujęcia osoby poszukiwanej listem gończym, termin ten może być przekroczony jedynie wyjątkowo i nieznacznie, w uzasadnionych wyłącznie przypadkach. W razie przekroczenia tego terminu należy zwolnić podejrzanego.

adwokat Patrick Wilhelmsen, ul. Rozbrat 34/36 lok. 95, 00-429 Warszawa, tel. 508-920-164

Kancelaria Adwokacka Patrick Wilhelmsen

Lokalizacja: Rozbrat 34/36 lok. 95, 00 – 429 Warszawa

Filia w Piasecznie: Zaleśna 20, 05-502 Piaseczno

508 920 164

adwokat@wilhelmsen.com.pl